DISTINGUISHED ALUMNI

Distinguished Alumni Award

2019

Gary Calabrese '79, Stephen Callaghan '79, Suki Fuller '05, Richard Lanzillo '83, Nalika Nanayakkara '94, Maria Wells '06

2018

Sheila Coon '72, Sr. Lisa Mary McCartney '71, Joseph Pacinelli '78, Vivetta Petronio '58, Jeanne Phillips '68, Ivan Rusilko '06

2017

Simon Arias '05, Sr. Catherine Edward Delaney '66, Maureen Aleci Gray '65, Michael Malpiedi '81, John Saxon '89, Sr. Patricia Whalen '63

2016

Joseph NeCastro '78, Sr. Bernadette Bell, RSM '53, Eric Opron '88, Matthew Whelan '86, Benjamin Bluemle '06, John Egbert '05

2015

David Armstrong '86, Elisa Guida `76, Kristen Hudak '05, Camill Licate '96, Kathleen Murphy '63

2014

Allan Belovarac Ph.D. '73, M. Marcia Federici, Ph.D. '72, Patricia Lightner '81, '84, Paul Cahill '88, Mary Kathleen Hoffman '74

2013

Dr. Cassandra Kuba '97, Robert Merski '99, Nicholas Potter '02, Pierre Priestley '81, Dr. Alexis Walker '74

2012

Mary Daly '66, Dr. Rosemary Blieszner '70, Dr. Kathleen Blieszner '72

2011

Jeffery Best '77, Rosemary Durkin '77, Sr. Pat Lupo '77 OSB, Joan Santangelo '60, Maryann Yochim '71

2010

Irene Ryan Mortko '69, Dr. Mary Ann Finn '83

2008

Jeanne Bricher Bender '67, P. Kelly Tompkins '78, Lev J. Kubiak '88

2007

Andrew Macpherson '99, Sam Veneziano '75, Jakub Svoboda '94

2006

Larry Dombrowski '88, '90

2005

Mary Ellen Dahlkemper '73, William Ball, Esq. '85, Sister Elisabeth Lintsen '70

2004

Sister Dominica DeLeo, RSM '59, Jeffrey W. Jones '84, Lt. Col Michael Schellhammer '84, Dr. Theresa Sanders

2003

Dr. Barbara Behan '64, Dr. Christopher Coffey '77

2002

 Jeane Ledoux Linek '48, Sally Carlow Kohler '51, Brent W. Scarpo '84

2000

Sister Jo Anne Courneen '64

1999

Marlene DiTullio Mosco '68, Rochelle George-Wooding '71

1998

H. Patricia Curran '52, William Chiodo '73, Dr. Susan Hall '61

1997

Therese Toflilnski Walter '63, Edward W. Inscho '76, Margaret J. McMahon '37, Claudia Evans Garvey '42, Bruce E. Swanson '86, Sister Christine Vladimiroff '65

1996

Sister Maura Smith '48, Rev. Walter Green '80

1995

Sister M. Matthew Baltus '45, Michael E. Heller '79, Sister M. Loretta McHale '34, Mary E. Patalon Schaaf '68

1994

Cathryn F. Bern '77, Florene Cherry Joyce '53, Charles R. Hayes '74, Susan McCartney Horowitz '59, Albert P. Messina '71, Margaret Anne Mooney Emling '37, Corrine Halperin-Egan '80

1993

Barbara Stone Perry '57

1992

Katherine Hebert Sloan '64, Sister M. Damien Mlechick '56, Marilyn Garden Seach '52

1991

Gary L. Bukowski '73

1990

Joyce A. Savocchio '65

1989

Linda Colvin Rhodes '70

1988

Patricia J. Liebel '53

1987

James E. Sabol '70

1986

Sister Joan Chittister OSB '62

1985

Rita Walter Weiss '57

1984

Sister M. Eymard Poydock '43

1982

Sister M. Eustace Taylor '29

1981

Margaret Hirsch Whyte '56

1980

Sister Carolyn Herrmann '38

1979

Sandra Mangone Zobrest '70

1978

Helen Fabian Mullen '47

1977

Sister Mary Charles Weschler '40

1976

Coletta Crawford Ginnard '49, Elizabeth Taylor Kleindinst '37, Martha Jane Matjasko '64

1974

Judith Pitney '67

1973

Mary Catherine Sherwood Lieb '42

1971

Barbara Chambers '60

1970

Alice Reeder Lockhart '34

1969

Mary Ciaiola Simson '37

1968

Catherine M. Durkin '36

Young Alumni Award

2018

Ivan Rusilko '06

2016

John Egbert and Benjamin Bluemle

2015

Kristen Hudak

2013

Nicholas Potter `02

2011

Timothy Krysiek '05

2005

Matt Triola '90

2004

Richard "Bo" Porter

2003

Dr. Michael Coco ' 97

2002

Daniel F. Langan '91